sobota, 28 marca 2009

Pamflet Życia

Pamfletowa Wersja Życia

Słowem wstepu do mego krótkiego pamfletu zwanego życiem, które każdego dnia demaskuje i odsłania maluczkość i nieistotność człowieka, jego zagubienie i jego daremna próbę walki z życiem, w którym tkwi jak więzień w celi...

*Pamflet (z ang. pamphlet) – broszura, krótka rozprawa, studium na jakiś temat, nazwa przejęta od bohatera łacińskiego poematu miłosnego z XII w. Pamphilius; wł. Pasquillo, pasquinta – Pasquino oznaczał posag rzymski odnaleziony w 1501 r., stojący naprzeciw domu szewca Pasquino, na posągu anonimowi autorzy wywieszali w dniu św. Marka paszkwile, czyli utwory o treści oszczerczej i szkalującej jakaś osobę.

Utwór publicystyczny lub literacki, nierzadko anonimowy, zmierzający do zdemaskowania, ośmieszenia i poniżenia osoby, środowiska społecznego, instytucji. Posługuje się ekspresywną retoryką, przejaskrawieniami w sformułowaniach, elementami satyrycznymi. (Wikipedia.org)

Kto by pomyślał że prześmiewca internetowych zwierzeń zwróci się w ich stronę, ale jak to moja mama często mowiła ‘tylko świnia nie zmienia zdania’. Na mamy nieszczęście czy też niewiedzę czlowiek dzieli ponad 90% genów ze świnią. Moglibyśmy też dzielić z nią większy procent zachowań, gdyż świnia okazuje się być łagodnym i przyjaznym stworzeniem. Świnia jest jednym ze znaków zodiaku w chińskim kalendarzu, dla Żydów jest symbolem brudu i brzydoty, dla Polaków chyba symbol wszystkich złych cech u człowieka.. Może powinno się zamienić wyrażenie „Ty śwninio!” na „Ty, człowieku!”. Byłoby to znacznie bliższe prawdy niż obarczanie biednej świnki taką odpwiedzialnością za posiadanie takich cech, z której wątpliwie mogą sie wywiązać. Za to człowiek.. Ech, człowiek... Tak, zawsze znajdzie jakieś wytłumaczenie dla swoich postępków. Jak nie świnia, to małpa. Jak nie małpa, to osioł. Jak nie osioł, to żmija... Może spójrzmy prawdzie w oczy i przyznajmy się, że te zwierzeta nie są obdarzone cechami o które je posądzamy. Jedynym uosobieniem tych przypisywanych niewinnym zwierzętom jest człowiek. Co za świnia! – ktośby powiedział... W odróżnieniu od tej nieszczęsnej świni ja zmieniam zdanie. I tu kolejna mądrość narodu. Kobieta zmienną jest. A mężczyźni to świnie!! To zakrawa conajmniej na zoofilię!!.. A jajecznica na bekonie – na kanibalizm!! I cóż ja powiem moim dzieciom!! Chrum, chrum, chrum,chruum, chrum, chrum, dzieci!! I proszę nie pchać się przy korycie!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz